
При покупціметалевого кремніюзарубіжний покупець часто починає з простого питання: «Яку марку вибрати - 553, 441 чи 3303?» Насправді відповідь залежить лише від вмісту кремнію. Для правильного вибору необхідно враховувати допустимий змістFe, Al та Ca, технологію виробництва, кінцеве застосування, розмір шматків, вимоги до завантаження та, звичайно, бюджет закупівлі.
МаркиSilicon Metal 553, 441 та 3303ставляться до промислових специфікацій, що найбільш часто обговорюються. Їх позначення пов'язані насамперед з обмеженнями за основними домішками. Наприклад, 553 зазвичай означає максимальні рівні близько 0,5% Fe, 0,5% Al та 0,3% Ca. Для 441 обмеження стають суворішими, особливо за Ca, а для 3303 вимоги до домішок ще нижче.
Однак та сама марка може мати кілька варіантів комерційної специфікації у різних виробників. Тому покупцю не варто сприймати номер марки як заміну повноцінної хімічної специфікації.
Чому марка металевого кремнію має значення
Металевий кремній використовується в кількох абсолютно різних виробничих ланцюжках:
- алюмінієві сплави;
- ливарне виробництво;
- хімічна промисловість;
- виробництво силіконів;
- металургія;
- спеціальні кремнієвмісні матеріали.
У кожній із цих галузей ставлення до домішок різниться.
Для масового алюмінієвого виробництва може бути важливою є оптимальна ціна при стабільному складі. Для хімічного процесу навіть невелика зміна певного елемента може мати велике значення.
Тому принцип вибору досить простий:
не слід купувати максимально чистий кремній лише тому, що його хімічний склад краще на папері.
Необхідно купувати ту марку, що відповідає технологічній карті.
Silicon Metal 553: практичний варіант для масового застосування
Silicon Metal 553часто сприймається як базова промислова марка.
Типовий орієнтир:
| Показник | Орієнтовна вимога |
|---|---|
| Si | Greater than or equal to 98,5% |
| Fe | Less than or equal to 0,50% |
| Al | Less than or equal to 0,50% |
| Ca | Less than or equal to 0,30% |
Точні значення мають бути закріплені у специфікації постачання.
Головна перевага 553 - поєднання доступності та прийнятного хімічного складу.
Для покупця, який споживає десятки чи сотні тонн на місяць, це має велике значення. Навіть невелика різниця в ціні за тонну за великого обсягу перетворюється на суттєву суму.
Де застосовується 553
Найбільш типові напрямки:
- виробництво алюмінієвих сплавів;
- ливарне виробництво;
- загальні металургійні процеси;
- окремі процеси розкислення;
- хімічне виробництво, якщо його специфікація припускає даний рівень домішок.
Для алюмінієвих сплавів 553 часто є логічним стартовим варіантом, якщо виробництво не висуває підвищених вимог Fe, Al і Ca.
Silicon Metal 441: коли чистіший матеріал дійсно виправданий
Silicon Metal 441зазвичай вибирають тоді, коли 553 не забезпечує необхідного рівня контролю домішок.
Типовий орієнтир:
- Si близько 99%;
- Fe<=0,4%;
- Al<=0,4%;
- Ca Less than or equal до 0,1%.
Конкретна специфікація залежить від виробника та договору.
Головна відмінність 441 від 553 - не просто вищий зміст Si.
Покупець фактично сплачує зазниження певних домішок.
Це особливо важливо для виробництва, де склад сировини безпосередньо відбивається на характеристиках кінцевого сплаву.
Коли 441 може бути вигіднішим 553
Якщо підприємство виробляє більш вимогливі алюмінієві сплави, а контроль Fe та Ca має значення, використання 441 може знизити виробничі ризики.
Тут важливо розуміти різницю між:
дешевою ціною закупівлі
і
мінімальною собівартістю кінцевого продукту.
Якщо якісніша сировина дозволяє знизити кількість шлюбу або стабілізувати склад сплаву, його більш висока закупівельна ціна може бути економічно виправдана.
Silicon Metal 3303: суворіший контроль домішок
Silicon Metal 3303відноситься до більш чистих промислових марок.
Поширений орієнтир:
- Si>=99,3%;
- Fe<=0,3%;
- Al<=0,3%;
- Ca<=0,03%.
Такі значення зустрічаються у комерційних специфікаціях, проте остаточні параметри завжди необхідно підтверджувати у конкретного постачальника.
Особливо помітна різниця з кальцію.
У 553:
Ca<=0,30%
У 3303:
Ca<=0,03%
Тобто максимально допустимий вміст Ca відрізняється удесятеро.
Саме тому порівнювати ціну 553 та 3303 тільки за змістом Si неправильно.
Порівняння трьох марок
| Параметр | 553 | 441 | 3303 |
|---|---|---|---|
| Si | Greater than or equal to 98,5% | біля>=99% | Greater than or equal to 99,3% |
| Fe | Less than or equal to 0,50% | Less than or equal to 0,40% | Less than or equal to 0,30% |
| Al | Less than or equal to 0,50% | Less than or equal to 0,40% | Less than or equal to 0,30% |
| Ca | Less than or equal to 0,30% | Less than or equal to 0,10% | Less than or equal to 0,03% |
| Позиціювання | стандартне | підвищена якість | суворий контроль домішок |
| Типовий підхід | ціна/масове застосування | баланс ціна/якість | якість/спеціалізоване застосування |
Ця таблиця є орієнтиром, а чи не заміною контрактної специфікації.
Чому 3303 зазвичай має цінову премію
Цінаметалевого кремнію 3303формується не тільки з - за вищого Si.
Виробнику необхідно:
- використовувати відповідну сировину;
- контролювати технологічний процес;
- знижувати влучення небажаних домішок;
- сортувати продукцію;
- контролювати кожну партію.
З іншого боку, ринок високих марок зазвичай вже, ніж ринок стандартних металургійних марок.
Звідси виникаєпремія за якість.
Історичні галузеві матеріали також відзначають, що більш якісні марки вимагають складнішого виробництва і можуть мати вищу премію з - за обмежену пропозицію.
Як вибрати марку для алюмінієвого виробництва
Для алюмінієвого підприємства вибір можна розпочати із трьох питань.
Запитання 1. Який склад кінцевого сплаву?
Якщо стандартні вимоги, 553 може бути достатнім.
Питання 2. Наскільки критичні Fe та Ca?
Якщо потрібно більш суворий контроль, варто розглянути 441.
Питання 3. Чи є спеціальні обмеження щодо домішок?
Якщо так, 3303 або інша чистіша марка може виявитися більш відповідною.
Але остаточний вибір має робити технолог чи інженер підприємства, а не лише відділ закупівлі.
Чому покупцю важливо аналізувати не лише середній склад
Припустимо, постачальник дає таку інформацію:
Si>=99,0%
На перший погляд, цього достатньо.
Але дві партії можуть виглядати абсолютно по - різному:
Партія A:
- Si 99,10%
- Fe 0,25%
- Al 0,20%
- Ca 0,08%
Партія B:
- Si 99,10%
- Fe 0,38%
- Al 0,38%
- Ca 0,20%
Загальний зміст Si практично однаковий.
Але технологічна поведінка сировини може відрізнятися.
Саме тому професійна закупівля розглядаєповний хімічний склад, Не тільки Si%.
Розмір шматків також є частиною специфікації
Навіть якщо хімічний склад повністю відповідає вимогам, неправильний розмір може створити проблеми з виробництва.
Поширені варіанти:
- 10-30 мм;
- 10-50 мм;
- 10-100 мм;
- 50-100 мм;
- гранули;
- дрібна фракція.
Конкретний розмір вибирається з урахуванням завантажувального устаткування.
Деякі постачальники також пропонують індивідуальне сортування за розміром.
Що відбувається з дрібною фракцією
При транспортуванні та перевантаженні великі шматки можуть частково руйнуватися.
Тому покупцю корисно заздалегідь узгодити:
допустимий відсоток fines / undersize.
Якщо цей показник не встановлений, сторони можуть по-- по-різному розуміти якість поставки.
Для великого промислового покупця особливо важливо.
Як порівняти ціну 553 та 441
Необхідно враховувати чотири показники:
- Ціна за тонну
- фактичний хімічний склад
- допустима дрібниця
- умови доставки.
Якщо 441 коштує дорожче на 15–30 USD/MT, це ще не означає, що він менш вигідний.
Потрібно оцінити, чи дає його чистіший склад реальну перевагу для кінцевого продукту.
Практичний приклад закупівлі
Підприємство купує:
100 MT Silicon Metal 553
Ціна:
X USD/MT
Через місяць постачальник пропонує:
Silicon Metal 441
з премією.
Перед ухваленням рішення закупник повинен запитати виробничий відділ:
Чи можна технологічно використовувати 441?
Якщо відповідь позитивна, далі порівнюється економічний ефект.
Якщо відповідь негативна, дорожча марка не має сенсу.
Це простий приклад того, чомузакупівля металургійної сировини має бути пов'язана з виробничою технологією.
Як запросити пропозицію на 553, 441 або 3303
Хороший запит має виглядати приблизно так:
Product:Silicon Metal
Grade:441
Si:Greater than or equal to 99.0%
Fe:Less than or equal to 0.4%
Al:Less than or equal to 0.4%
Ca:Less than or equal to 0.1%
Size:10–100 мм
Quantity:100 MT
Packing:1 MT Big Bag
Trade Term:CIF
Destination:[Port]
Required documents:COA + Packing List
Чим точніше RFQ, тим менша можливість отримати непорівнянні пропозиції.
Як оцінювати постачальника
Не слід вибирати постачальника лише після першого котирування.
Рекомендується оцінити:
Якість
Чи є COA на кожну партію?
Стабільність
Чи відрізняється склад різних партій?
Виробнича спроможність
Чи завод може виконати необхідний обсяг?
Упаковка
Чи підходить вона для морського перевезення?
Термін постачання
Чи він відповідає виробничому плану?
Комунікація
Як швидко постачальник відповідає на технічні питання?
Документи
Чи може він надати повний експортний пакет?
Підсумок
553, 441 і 3303 не можна вважати просто трьома варіантами одного продукту з різною ціною.
Це різні рівні контролю домішок та різні комерційні позиції.
Якщо головним фактором є вартість та стандартне застосування -553часто є розумною відправною точкою.
Якщо потрібно більш суворий контроль, - варто розглядати441.
Якщо процес чутливий до домішок і потрібна чистіша сировина -3303може бути виправданий.
Головний принцип промислової закупівлі:
спочатку визначити технічну вимогу, потім вибрати марку і після цього порівнювати ціну.
FAQ
1. Що означає 553 у металевому кремнії?
Зазвичай 553 означає максимальні рівні Fe близько 0,5%, близько Al 0,5% і Ca близько 0,3%.
2. Чим 441 відрізняється від 553?
441 зазвичай має більш суворі обмеження Fe, Al і особливо Ca.
3. Чим 3303 відрізняється від 441?
3303 зазвичай передбачає ще нижчі допустимі рівні основних домішок.
4. Яка марка дешевша?
Найчастіше стандартна 553 має нижчу вартість, проте реальна ціна залежить від ринку та конкретної пропозиції.
5. Чи можна використовувати 553 замість 441?
Тільки якщо це допускається технологічною специфікацією кінцевого продукту.
6. Чи можна використовувати 441 замість 553?
Технічно чистіший матеріал може підходити, але його економічна доцільність залежить від виробництва.
7. Чому 3303 дорожче?
З -за більш строгого контролю домішок, вимог до виробництва та сортування.
8. Що важливіше - Si чи Fe/Al/Ca?
Залежить від застосування. У чутливих процесах домішки можуть бути не менш важливими, ніж загальний рівень Si.
9. Як перевірити якість?
Запросити COA та зіставити фактичні значення з контрактною специфікацією.
10. Який розмір шматків краще?
Залежить від обладнання та способу завантаження.
11. Який розмір найчастіше використовується?
В експортній торгівлі зустрічаються 10–50 та 10–100 мм, але розмір необхідно узгодити заздалегідь.
12. Чи можна замовити індивідуальний розмір?
У багатьох постачальників це можливо за відповідного обсягу замовлення.
13. Чи потрібно вказувати розмір контракті?
Так.
14. Чи потрібно перевіряти дрібну фракцію?
Так, особливо у великих обсягах.
15. Яку марку вибрати для алюмінієвого сплаву?
Почати варто з технологічної специфікації кінцевого сплаву, після чого порівняти 553, 441 і за потреби чистіші марки.


